úterý 24. března 2020

přečteno: Prosinec 2019 / Příběh služebnice

Je nejvyšší čas dohnat všechny nahromaděné resty. Dlouho mi scházel foťák, který musel začátkem roku na reklamaci, ale neplacenou dovolenou si vzal už od půlky prosince. Ale teď k věci! Minulé přečteno bylo o knihách, které jsem přečetla za podzim 2019 a tak trošku shrnulo celý na přečtené knihy velmi plodný uplynulý rok. Chyběla v něm jen jedna jediná kniha, kterou jsem dočetla těsně před koncem roku a která si tu rozhodně zaslouží být - Příběh služebnice.
Mnozí z vás možná znají stejnojmenný úspěšný seriál HBO, který se vysílá pod stejným názvem a který byl knihou a jejím příběhem inspirován. Jak už jsem psala na instagramu, seriál jsem viděla, i když mě dlouho nechával chladnou. A pak zafungovala obyčejná zvědavost a mocné kouzlo sociálních sítí, kde byl neustále zmiňovaný a chválený. 
Nicméně, ač je seriál hodně dobře zpracovaný, něco mi stále nesedělo. Hlavní hrdinka mě pořád spíš rozčilovala, než aby ve mně vzbuzovala lítost. Tak jsem si řekla, že zkusím knižní předlohu a dopátrám se těch černých děr seriálového příběhu. A nemohla jsem udělat lépe! Opět se ukázalo, že na knihu nic nemá! 
Velmi mě zaujala už předmluva, ve které se autorka zmiňuje, že jí k napsání příběhu inspirovala například i situace v Československu před rokem 89. Najednou vám vše začne zapadat. V knize jsou zajímavé detaily, barvitě popsané emoce, vjemy, které vám seriál zkrátka nepředá. Tohohle díla si teď vážím daleko víc a konečně vidím jeho hloubku. Cítím, že má velkou hodnotu, sílu promlouvat a snad bude i vyslyšen. Konec mi vyrazil dech. Takže knihu vřele doporučuji, ať už seriál znáte nebo ne. Tohle je vážně skvěle zpracovaný příběh a jeden z možných náhledů naší budoucnosti... 
V nesvobodě jsme totiž žili. Všimneme si vůbec, až do ní začneme opět upadat? A neděje se to už? Právě teď...

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji ♥